Yeryüzün’de İkizi Bulunan 7 Büyüleyici Tarihi Yapı

Yeryüzün’de İkizi Bulunan 7 Büyüleyici Tarihi Yapı

Merhaba ben Furkan Mert

Bugün sizlere Yeryüzünde bulunan antik mekanların benzerleri hakkında bilgi vericem. Umarım hoşunuza gider. Blogumda keyifli vakitler geçirmek dilegiyle. Hoşçakalın.

Colosseum : İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı.
Pula Arena : Roma’daki Kolezyum’un tek kolezyum olmadığını biliyor muydunuz ? Aslında dünyadaki düzinelerce Roma amfitiyatrosu var, bunlardan biri Hırvatistan’daki Pula arena. Pula, Hırvatistan’ın İstrian yarımadasının güney ucunda.


Notre Dame Katedrali Paris : Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’in doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur.
Amiens Cathedral : Amiens Katedrali, Picardie’de yer alan 13. yüzyıla ait Gotik tarz kiliselerin en büyüklerindendir. Katedral 1152’de Romanesk tarzında inşa edildiyse de 1218 yangınında tahrip olmuş ve 1220-1245 yılları arasında yeni tarzıyla yeniden yapılmıştır.


Machu Picchu : Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.
Isla del Sol : Güneş Adası, Titikaka Gölü üzerinde, Bolivya’ya ait bir ada. Titikaka Gölü kıyısındaki Bolivya şehri Copacabana’dan düzenli olarak yapılan gezi teknesi seferleri ile adaya ulaşılabilir.


Angkor Wat : Angkor Vat, bugün Kamboçya’nın Siem Reap kentinin 6 km. kuzeyindeki Angkor antik şehrinde 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman tarafından yaptırılmış dev bir tapınak-şehirdir.
Borobudur : Borobudur Tapınağı, Endonezya’nın Yogyakarta şehrinde bulunan Dünya Mirası bir yapıdır. Dünyanın tek parça halinde ve en büyük Budist tapınağı olma özelliğine sahiptir.


Saint Basil’s Cathedral : Aziz Vasil Katedrali Moskova, Kızıl Meydan’da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılır.
Church of the Savior on Blood : Voskresenia Khristova Kilisesi, inşaatı 1883 tarihinde başlayıp, 1907 yılında tamamlanmış, Sankt-Peterburg’da bulunan “Ortodoks Kilisesi”dir. Rus Çarı III.Alexander döneminde inşaatına başlandı, II.Nikolay döneminde tamamlandı.


Acropolis : Atina Akropolisi, Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir hisardır.
Efes : Efes, Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biriydi.


The Golden Gate Köprüsü : Golden Gate Köprüsü, Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür.
25 de Abril Köprüsü : 25 Nisan Köprüsü, Portekiz’in Lizbon kentinde Tejo Nehri üzerine kurulmuş bir asma köprüdür. Sudan yüksekliği 70 m. olan köprüde, altı şeritli yol, iki şerit tren rayı mevcuttur. 6 Ağustos 1966’da “Salazar Köprüsü” adıyla hizmete açılmıştır.

furkanmert

Merhaba. Ben Furkan Mert. furkanmert.com.tr blog yazarıyım. Türkiye ‘de oluşturdugum bu blog da, aklınıza gelebilecek ne varsa bu blog da yer alacaktır. furkanmert.com.tr blogunun ortaya çıkış hikayesini okumak ve benıde daha fazla tanımak isterseniz, sosyal medya platformlarından beni takip edebilirsiniz…