Bunlardan Daha Önemli Bir Soru Yok

Allah la hiç ilgilenmeyen bir kitle var. Bunlar aslında sessiz bir çıglık gibi bagırıyorlar bana göre. Bu sessis çıglıkda şunu diyor; ” Allah varmıs yokmus banane ” yani bu Allah varmış yokmuş banane demeden, lisan‘ı haliyle diyen bu kitle genelde, dünyada karizma sahibi olmayı, karşı cinsle güzel beraberlikler yaşamayı, para pul sahibi olupda dünyadan daha çok haz almayı, dünyada karizma,cinsellik haz ve para gibi hedefleri hayatın en temel hedefleri olarak görüyor. Bu tabi islamın,dinin koydugu hedeflere göre çok küçük hedefler. Böyle yaşayanlar adeta sonsuzadek bu dünyada yaşıyacakmış gibi, ölüm yokmuş gibi yaşıyorlar. Bu hedeflere o kadar odaklanıyorlar ki, karizma sahibi olmak için birçok kimseyi ezmeye hazır oluyorlar. Tamamen hayatları bir kariyer odaklı oluyor veya ne biliyim karşı cinsden birini elde etme odaklı oluyor bütün planları, projeleri. Daha çok para elde edip, daha çok haz elde etmeye odaklı oluyor.
Bu şekilde odaklı olurken bu kimseler öyle bir cümle sarfetmeseler bile, aslında allah varmış yokmuş banane diyorlar binevi. Hiç ilgilenmiyorlar. Allahın var olup olmamasını gündemlerine bile almıyorlar. Bence bu insanlara ilk anlatılması gereken seylerden bir tanesi bu…  Aslında allahın varlıgının hersey den onemli olduğunu, Allahın varlıgının herseyi kökden degıstırecek bir konu oldugunu anlatmamız, hayatın böyle bir şemasını vede ölümün hiç sakası olmayan, olabilecek en ciddi bır konu olarak karsımızda durdugunu onlara aktarmamız lazım. Ben mesala şuna benzer bir tabloyla olayı aktarıyım. Kendini düşün, babanın bir sperminin annenin içinde belli süre durmasıyla hayat hikayen baslıyor. Dünyaya zayıf ve ilgiye muhtaç bir şekilde geliyorsun, ondan sonra bir çocukluk evresi, sonra karşı cinsle belli beraberlik, evlilikler, kendi çocuklarının olması…
Derken yakınların teker teker, yavas yavaş, birer ikişer vefat ediyor. En sonunda sende vefat ediyorsun. Ondan sonra senin sevdiğin cocuklarında senden sonra vefat ediyor. Bu manzaranın içerisinde bu dünyada ki hedeflerin ve odaklarının hangısinin önemi olabilir. Bak bir anda gözünü açtın dünyaya, annenin karnından cıktıkdan sonra.
100 Binlerce canlı çeşidinin var oldugu, rengarek bir dünya. Hepsi çok harika ve muazzam.
İşitiyoruz, görüyoruz, tat alıyoruz, kokluyoruz hepsi birbirinden muazzam. Fakat bianda PATT ölüm gelip hepsi tamam diyor. Bu manzara içerisinde ben neyim ve bu hal neyin nesi demen lazım. Nerden geliyorum, nereye gidiyorum demen lazım.
Bunlardan daha önemli bir soru yok.

Furkan Mert

furkanmert

Merhaba. Ben Furkan Mert. furkanmert.com.tr blog yazarıyım. Türkiye ‘de oluşturdugum bu blog da, aklınıza gelebilecek ne varsa bu blog da yer alacaktır. furkanmert.com.tr blogunun ortaya çıkış hikayesini okumak ve benıde daha fazla tanımak isterseniz, sosyal medya platformlarından beni takip edebilirsiniz…