Aamir Khan’ın En İyi 5 Filmi

Hint Sineması deyince akla gelen ilk isimdir Aamir Khan. Çoğumuz Bollywoodla onun sayesinde tanıştık. Aamir Khan, duruşuyla, fikirleriyle, oynadığı ve yönettiği filmlerle gerçek bir sanatçının nasıl olması gerektiğini Hindistan ile birlikte tüm dünyaya gösterdi. Yalnızca estetik amaç gütmeyip, sanatı önce kendi toplumuna, sonra tüm insanlığa bir şeyler anlatmak için kullandı Khan. Bu amaç için çektiği filmlerle, dünya çapında dikkat çekmeyi de başardı.

Aamir Khan hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz , Aamir Khan Kimdir ? makalesini okumaya bilirsiniz. OKUMAK İÇİN TIKLA

1-) Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir – Yerdeki Yıldızlar (2007)

“Hayatının amacını mutlu olduğun yerde ara.”

Yönetmen: Aamir Khan

Senaryo: Amole Gupte

Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tanay Chheda, Tisca Chopra

Tür: Dram

Müzik: Shankar Mahadevan, Loy Mendonsa, Ehsaan Noorani

Aamir Khan’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğunda harika işlere imza attığının ilk örneği Taare Zameen Par filmidir. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği film, konusu bakımından bütün insanlığı ilgilendiren, izledikten sonra uzun uzun bu konuyu düşünmemize yol açan bir yapım. Maalesef bizim ülkemizde de durumları pek farklı olmayan “engelli çocuklara” dikkat çeken Aamir Khan çektiği filmin başrolüne de geçmiş ve partneri Darsheel Safary ile ortaya hem hüzünlendiren, hem de içimizi ısıtan bir film çıkarmış.

Ishaan Awasthi 8 yaşında, okumakta ve yazmakta güçlük çeken bir çocuktur. Sorunun ne olduğunu anlayamayan annesi ve babası onun tembel ve sorumsuz bir çocuk olduğunu düşünür. Öğretmenlerinden ve babasından sürekli azar işiten Ishaan asi bir çocuk haline gelir. Babası tarafından yatılı bir okula gönderilen Ishaan annesinden ayrılmasının verdiği üzüntüyle iyice içine kapanır. Bu okuldaki öğretmenleri tarafından da sürekli aşağılanır ve dışlanır. Çok sevdiği ve başarılı olduğu resmi bile bırakır. Okulda ona destek olan tek çocuk yürüme engeli olan Rajan’dır. Bu okula resim hocası olarak gönderilen Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) diğer öğretmenlerden farklıdır. Tulip isimli özel eğitim merkezinde zihinsel engelli çocuklara eğitim veren Nikumbh, içine kapanık Ishaan’ı hemen fark eder. Defterlerini inceledikten sonra Ishaan’ın daha önce kimse tarafından farkedilmemiş sorununu anlar. Ishaan’ı hapsolduğu dünyasından çıkarmak ve onu “normal” bir çocuk haline getirmek için başta Ishaan’ın annesi ve babası olmak üzere, okuldaki öğretmenlerle ve en önemlisi eğitim sistemiyle mücadele etmek zorunda kalır.

Öğretmenlerin, anne babaların, eğitimcilerin özellikle izlemesi gereken bu film, parmak bastığı sorunu öylesine güzel bir hikaye üzerine oturtuyor ki, izlerken hem Aamir Khan’a, hem de küçük oyuncu Darsheel’e hayran kalıyoruz. Baştan uyaralım, peçetelerinizi hazır ederek izleyin bu filmi. Ailecek, hatta mutlaka çocuklarınızla birlikte izlemeniz gereken bir filme imza atmış Aamir Khan. Bu filmin okullarda gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bizim ülkemizde de maalesef pek yol alamadığımız, engellilere karşı hoşgörü ve hassasiyet bu filmde Khan’ın öne çıkardığı bir konu. İzlerken hepimiz günlük yaşantımızdan bir şeyler buluyor, tanıdık gelen sahnelerle karşılaşıyoruz. Bahsi çok fazla uzatmadan, izleyelim, izlettirelim.

 

2-) Ghajini (2008)

“2006 yılının Ocak ayını hatırlıyor musun? Unutmuş olabilirsin ama ben hala unutmadım. Tek unutmadığım şey o.”

Yönetmen: A. R. Murugadoss

Senaryo: A. R. Murugadoss

Oyuncular: Aamir Khan, Asin Thottumkal, Jiah Khan, Pradeep Singh Rawat, Anjum Rajabali

Tür: Aksiyon, Dram, Gizem

Müzik: A. R. Rahman

Christopher Nolan’ın Memento (Akıl Defteri) filminin Bollywood uyarlaması olan Ghajini hem eleştirilen, hem de çok övgü alan bir film. Bizce Memento uyarlamasında başrolün Aamir Khan olması film için büyük bir artı. Oynadığı her rolde karşımıza bambaşka biri olarak çıkan Khan, bu filmde Memento’nun Leonard’ı olarak çıkıyor.

Sanjay Singhania kısa süreli hafıza kaybı yaşayan, 15 dakikada bir bildiği tüm şeyleri unutan bir adamdır. Onu bu hale getiren olay 2006 yılının Ocak ayında gerçekleşmiştir. Hindistan’ın en ünlü iş adamlarından biri olan Singhania nişanlısı Kalpana’nın evine geldiğinde onun öldürülmüş olduğunu görür. Kalpana’nın katilleri Sanjay’ın kafasına demir bir sopayla vururlar. Aşık olduğu kadını ve hafızasını kaybeden Sanjay intikam yemini eder. Yaşama amacı, 15 dakikada bir kaybolan anılarıyla, Kalpana’nın katili olan Ghajini’yi bulmaktır.

Film Sanjay’ın bu haliyle başlıyor ve sonrasında bizi geriye, Kalpana ile tanışma hikayesine götürüyor. Asin’in sevimli oyunculuğunda Kalpana ve Sanjay’ın masal gibi aşk hikayesine tanık oluyoruz. Memento gibi bir efsaneye pek ulaşamasa da, Ghajini kendi ülkesinde ve sinemasında değerlendirildiğinde gayet başarılı. Bunda Aamir Khan’ın ve filmin müziklerinin arkasındaki dev isim A. R. Rahman’ın payı büyük. Şiddet sahneleri içerdiği için çocukların izlememesi gerektiğini belirtelim. Yetişkinler için ise aksiyon ve dram sahneleriyle tavsiye ettiğimiz bir film.

3-) 3 Idiots (2009)

“Bir aslan bile kırbaç korkusuyla sandalyeye oturmayı öğreniyor. Ama biz bu aslana ‘iyi eğitilmiş’ diyoruz, ‘iyi eğitim almış’ demiyoruz.”

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Senaryo: Abhijat Joshi, Rajkumar Hirani, Vidhu Vinod Chopra

Oyuncular: Aamir Khan, Kareena Kapoor, R. Madhavan, Sharman Joshi, Boman Irani

Tür: Dram, Komedi

Müzik: Shantanu Moitra

IMDB’nin En Çok Oy Alan 250 Film listesinde 113. sırada yer alan 3 Idiots’u ülkemizde bilmeyen yok. Çoğu insanı Bollywood’la tanıştıran film olma özelliğine sahip 3 Idiots, Aamir Khan’ın en iyi filmi olarak görülüyor. Diğer filmlerine haksızlık etmemekle birlikte, 3 Idiots bizi güldürürken düşündüren, eğlenirken sorgulamalar yapmamıza imkan sağlayan çok başarılı bir film. Uzunluğunun tolare edilebildiği nadir Hint filmlerinden biridir. Çünkü dans sahneleri öyle eğlencelidir ki, 3 Idiots’u 3 Idiots yapan unsurlardan biri haline gelmiştir.

Hindistan’da mühendislik okuyan Farhan bu bölüme ailesinin zoruyla gelmiş, asıl istediği fotoğrafçılık olan bir öğrencidir. Oda arkadaşı Raju, fakir bir ailede büyümüş, bir an önce mesleğini eline alıp onlara bakmak için çırpınan bir mühendis adayıdır. Odalarına gelen Rancho (Aamir Khan) ise ikisinden tamamen farklı, tuhaf ve bir o kadar da zeki bir çocuktur. Birbirlerinin en yakın arkadaşı haline gelen Farhan, Raju ve Rancho, Rancho’nun içinde bulunduğu okulu ve eğitim sistemini değiştirme çabalarının sonucunda, okulun diktatör hocası “Virus”ün görüş alanına girerler. Kendilerine ve tüm okula ilham olan, herkesten farklı düşünen ve sistemi değiştirmenin mümkün olduğunu savunan Rancho, mezun olduktan sonra ortadan kaybolur. Rancho’yu bulmak için yıllar sonra yollara düşen Farhan ve Raju, bu yolculuklarında Rancho’nun şaşırtıcı hikayesine tanık olacaktır.

3 Idiots dünya çapında büyük övgüler alan bir film oldu. Aamir Khan’a eşlik eden Madhavan ve Joshi de şüphesiz bu filmin unutulmayan karakterleri. Biz, “All izz well” dediğimizde kalbimizin korkularını bastırabileceğimizi öğreten dünyanın en zeki “aptallarını” çok sevdik. 3 Idiots’un eğitim sistemine yaptığı eleştiriler ise bize hiç de yabancı değil. Müzikleri, diyalogları, dansları hafızalarımıza kazınan 3 Idiots’u ailecek izlemenizi öneriyoruz. Henüz izlemediyseniz bu filmi kesinlikle kaçırmamalısınız.

4-)Dhoom 3 (2013)

“İnancım, demir gibidir her adımda.”

Yönetmen: Vijay Krishna Acharya

Senaryo: Vijay Krishna Acharya, Aditya Chopra

Oyuncular: Aamir Khan, Abhishek Bachchan, Katrina Kaif, Uday Chopra, Siddharth Nigam, Jackie Shroff

Tür: Aksiyon, Romantik

Müzik: Pritam, Julius Packiam

Polisiye-aksiyon serisi olan Dhoom, üçüncü filminde Aamir Khan ile karşımıza çıkıyor. Babasıyla birlikte sirkte gösteriler yapan Sahir (Aamir Khan), illüzyon ve sihirbazlıkta ustalaşmıştır. Sirkin maddi sıkıntılar yaşamasından sonra bankadan kredi çeken Iqbal Khan bu borcu ödeyemez ve sirk kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bankanın baskısı üzerine intihar eden Khan, Sahir’i yapayalnız bırakmıştır. Bu olaydan sonra intikam almaya karar veren Sahir yıllar boyunca bunun planlarını yapar ve büyük bir sirk açar. İlginç bir yöntemle intikam almaya başlayan Sahir’in karşısına Dhoom’un diğer filmlerinden tanıdığımız polis Jai Dixit (Abhishek Bachchan) ve yardımcısı çıkacaktır. Sirkte çalışmaya başlayan Aaliya ise Sahir’e yardım ederken aralarında duygusal bir ilişki de başlar.

Geleneksel ve modern Hint filmlerinin bir karması olan Dhoom 3 abartılı aksiyon sahneleri ile biraz göze batsa da senaryo ve oyunculuklar açısından gayet tatmin edici bir film. Bachchan ve Aamir Khan’ı birlikte görmek bile bu filmi izlememiz için yeterli bir neden. Gereksiz uzunluğuyla izleyiciyi sıktığını da söylememiz lazım. Ama eğer sabrederseniz, asıl film ikinci yarısından sonra başlıyor ve sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Müzikleri, dans sahneleri ve sirkte geçtiği için kaçınılmaz olan sirk gösterileri büyük bir keyif yaşatıyor. Şaşırtan, duygulandıran, güldüren ve heyecanlandıran bu aksiyon filmini ailecek izleyebilirsiniz.

5-)Peekay (2014)

“Doğru numara oldukça basit. Bizi yaratan Tanrı’ya inanın, ona güvenin. Kendi yarattığınız sahte tanrıları ise, yok edin.”

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Senaryo: Rajkumar Hirani, Abhijat Joshi

Oyuncular: Aamir Khan, Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput, Boman Irani, Saurabh Shukla, Sanjay Dutt

Tür: Komedi, Bilimkurgu, Romantik

Müzik: Shantanu Motira, Ankit Tiwari

“Bir şehirdeki yabancının düşünceler komedisi” olan Peekay, Aamir Khan’ın Rajkumar Hirani ile 3 Idiots’tan sonra birlikte çalıştığı ikinci film. 3 Idiots tadında olan bu başarılı film, birçok dini içinde barındıran Hindistan’ın bu konuyla ilgili bir sorununa el atıyor. Hak olan dinlerin yanında, dini sömürerek para kazanmaya çalışan, birçok sahte “tanrı” ve onların sözde temsilcisi olduğunu iddia edenlere dikkat çekmek isteyen Hirani bunu başka bir gezegenden dünyaya gelen Peekay (Aamir Khan) aracılığı ile anlatıyor. Peekay meczup, deli, sarhoş anlamlarına geliyor. Bu uzaylıyı deli diye çağırmalarının sebebi ise, daha önce kimsenin sormadığı çocukça soruları insanlara sorarak onların canını sıkması. Dünyaya Tanrı’yı bulmak için gelen Peekay’in yolu Jaggu ile kesişiyor. Jaggu bu sorunun muhattabının, hayatında çok önemli bir yere sahip olan büyük guru Tapashvi olduğunu düşünüyor. İnsanların sözünden çıkmadığı sözde din adamı olan Tapashvi ve sorduğu sorularla karşısındakine zor anlar yaşatan Peekay, bir televizyon programında karşı karşıya geliyorlar.

Değindiği konuyu işleyiş yöntemi bakımından kara mizah diyebileceğimiz Peekay bizi kendi manevi yolculuğuna çıkarıp, sorgulamaya itiyor. Çocuksu saflığı ve zekası ile Peekay de Rancho gibi unutamayacağımız bir karakter oluyor. Bazı sahneleri çocuklar için pek uygun değil ama yetişkinlerin mutlaka izlemesi ve üzerine düşünmesi gereken bir film Peekay.

Herkese iyi seyirler

Saygılarımla;

Furkan Mert

furkanmert

Merhaba. Ben Furkan Mert. furkanmert.com.tr blog yazarıyım. Türkiye ‘de oluşturdugum bu blog da, aklınıza gelebilecek ne varsa bu blog da yer alacaktır. furkanmert.com.tr blogunun ortaya çıkış hikayesini okumak ve benıde daha fazla tanımak isterseniz, sosyal medya platformlarından beni takip edebilirsiniz…